ROWEREK, ALBO UNIA EUROPEJSKA

Rowerek cieszysz się, że go masz. Został złożony z rożnych części. Teraz są super rowerki, ale kiedyś tak nie było. Jak byłem chłopczykiem to składało sie rowerki z rożnych znalezionych części, kupionych gdzieś od kolegi albo otrzymanych w spadku od taty, wujka lub dziadka. Złożony rowerek – marzenie… wielu moich małych kolegów z podwórka.

Mam rowerek, mój mały rowerek.

Dla mnie  rowerek – jest jak Unia Europejska. Nie było Unii a teraz jest. Nie było rowerków a teraz są. Wielu-dobrych rzeczy kiedyś nie było a teraz są! Jedziemy do przodu – mimo pesymistycznych narzekań  pesymistów!

Kilku mądrych ludzi na wysokościach, kiedyś tam chciało by Unia była – by ludziom żyło się lżej i by wojen w Europie nie było – po tych strasznych dwóch. Bardzo dobrze chcieli – jest spokojniej, bezpieczniej, pewniej. ” ale ” Wilgoć ” jak pisze Witold Gombrowicz może, dlatego Unia zaczyna się psuć?

Wsiadamy na Unijny rowerek.

I okazuje się, że ten rowerek ma niedopompowane opony i ciężko się nim jedzie. Ma łańcuch na luzie, który spada i   niesprawne hamulce. Ma za cichy dzwonek i za słabe światła! Odblasków też nie ma, więc światłem odbitym świecić nie może. I kluczy potrzebnych do naprawy, też nie ma i za mało smaru w ośkach a w kołach brakuje szprych. Za mały bagażnik, by wziąć w podroż wszystko co potrzeba. Siodełko na którym nie wygodnie się siedzi. W bidonie nie ma wody. A lakier po wielu latach – bez remontów schodzi.

I to jest Unia, której kiedyś  nie było a jest.

A  Ty teraz tym Unijnym rowerkiem masz pojechać w góry i doliny. I jedziesz tym rowerkiem w którym, nie wszystko działa jak należy.  Masz rowerek, ale musisz go wciąż naprawiać.

Nasz Unijny rowerek, trzeba – wyregulować.

To musi być zespół, dobrych fachowców.

Jest coś dziwnego w kwaterze Głównej – Unijnych rowerków. Chcą dobrze, a jednak – jakoś wybili się na niepodległość. Nie poddają się sugestiom, krytycznym uwagom ekspertów, którzy chcą sprawić, by rowerki były użyteczne a nie Utopijne. W kwaterze Głównej mają swoje idee fiks, które mogą sprawić, że wymyślą rowerki na których nie będzie można jeździć!

Na szczęście jest wielu inżynierów dusz, dzięki którym rowerki jadą dalej.

Ewolucja – niestety idzie po woli. Trzeba cierpliwie czekać…. i starać się nie dopuścić do Rewolucji, która szybko biegnie.

Unia ” ciągle się odkształca, wygina i chwieje ”  Jak mówi amerykańsko-niemiecki politolog polskiego pochodzenia, pracujący na Uniwersytecie Harvarda. Yascha Mounk.

Musimy znaleźć takich fachowców, którzy będą słuchali nie tylko siebie ale i –  Ciebie, Ci teraz zapatrzyli się w swoje ego i nie wiele widzą, latają samolotami a my jeździmy rowerkami – projektują Utopijne rowerki, ale nie  dla nas.  Technokratyczni Panowie Bogowie proszę zejść na ziemię,  ze swoich gmachów, autostrad, samolotów,super szybkich pociągów i restauracji.

Trzeba mieć kontakt z Niebem i Ziemią.

Over -Bez odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *